Moduł, panel, solar - jak go zwał tak go zwał... Czy na pewno ?
W słownictwie potocznym owszem. Jednocześnie fotowoltaika jest dziedziną nauki i techniki, dlatego też należy używać określeń technicznych, zdefiniowanych w odpowiednich normach.
Normą dotyczącą terminologii w dziedzinie fotowoltaiki jest norma IEC 61836 (niestety jeszcze nie przetłumaczona na język polski). Mimo braku tłumaczenia definiuje ona precyzyjnie i jednoznacznie również w języku polskim podstawowe komponenty. I tak:
-
fotowolta_ika nie zaś fotowolta
nika (bez litery "n") ani też "woltaika" bez przedrostka foto (panele woltaiczne) -
jeśli używamy skrótu angielskiego to pv nie zaś fv
-
falownik nie zaś przetwornica
-
=> oba urządzenia realizują konwersję napięcia stałego na napięcie przemienne
-
=> falownik posiada wbudowane układy synchronizacji z siecią oraz automatycznego odłączania się od niej i z zasady automatycznie wyłącza się przy zaniku napięcia na sieci
-
=> falownik posiada układ śledzenia punktu mocy maksymalnej (tzw. tracker mpp) i działa w szerokim zakresie napięć wejściowych DC
-
=> inwerter to to samo urządzenie co falownik, z tą różnicą, że jest to bezpośrednie "spolszczenie" nazwy w języku angielskim (inverter)
-
-
w większości przypadków moduł nie panel, ani nie ogniwo fotowoltaiczne / słoneczne (patrz wyżej)
Po co czepiać się słówek ? W rozmowie potocznej / sprzedażowej terminologia nie ma większego znaczenia, bardzo często używa się określenia "panele słoneczne", "panele" w rozumieniu "moduły fotowoltaiczne".
W momencie gdy opracowywane są projekty techniczne budowlane, wykonawcze, staje się to całkiem istotne czy mówimy o ogniwie (z racji rozróżniania modułów na 54 / 60 czy 72 ogniwowe) czy o module czy o panelu.